Potencjał regionalny szansą
dla młodych przedsiębiorców.
Grecja

2022-1-PL01-KA121-SCH-000055883

współfinansowane_przez_unię_europejską_pos

Podsumowanie Projektu

Międzynarodowy projekt – „Potencjał regionalny szansą dla młodych przedsiębiorców.Mobilność edukacyjna LiceumOgólnokształcącego im. Fryderyka Chopina w Sochaczewie.” (Nr 2021-1-PL01-KA122-SCH-000015797) został zrealizowany przez naszą szkołę, korzystając ze środków z Unii Europejskiej w ramach Programu Erasmus +, sektor Edukacja Szkolna, współfinansowany na kwotę 43 772,00 EURO.  Grupowa mobilność uczniów została zrealizowana we współpracy ze szkołą przyjmującą – Platon School w Katerini w Grecji.

W ramach obecnego projektu odbyły się dwie mobilności: 

  1. Grupowa mobilność uczniów – wyjazd 26 uczniów oraz 3 opiekunów-nauczycieli w terminie 30.05-10.06.2022 
  2. Wyjazd kadry w ramach kursów i szkoleń – wyjazd 2 nauczycieli w terminie 30.09-09.10.2022 

Projekt rozpoczął się 01.12.2021 i trwał 12 miesięcy do 01.12.2022 

Finansowanie: 44 126 EURO

Projekt finansowany przez Unię Europejską w sektorze Edukacja szkolna programu Erasmus+ w ramach Akcji 1 Mobilność uczniów i kadry edukacji szkolnej (KA121-SCH)

Partner: Platon School

Liczba uczestników: 26 uczniów + 3 nauczycieli

Termin mobilności: 30.05-10.06.2022

Wizyta przygotowawcza: 08-11.04.2022, uczestnicy – Dyrektor Szkoły oraz Szkolny Koordynator

o REkrutacji

Uczestnicy projektu zostali wybrani po przeprowadzeniu rekrutacji. Nabór do projektu poprzedzony był kampanią informacyjną. Uczniowie chętni do udziału w projekcie musieli złożyć aplikację, którą Komisja oceniła zgodnie z kryteriami:

  •  średnia ocen / ostatni semestr nauki x 10
  •  ocena z języka ang./ostatni semestr x 10
  •  szczególne osiągnięcia lub zaangażowanie w wolontariat – max 20
  •  ocena z zachowania/ostatni semestr x 5
  •  kryterium zmniejszonych szans – max 20

Uczniowie z najwyższą punktacją zostali zakwalifikowani do udziału w przedsięwzięciu i wyjechali nie międzynarodowy projekt do Grecji.

Uczestnikami  było 26 uczniów i 3 opiekónów. W projekcie wzięła udział młodzież w wieku 15-18 lat z klas 2-3, z oddziałów: dziennikarsko–medialnego, prawniczego, medycznego, menadżersko–turystycznego, politechniczno–językowego, politechniczno–informatycznego, ekonomiczno–administracyjnego. Zróżnicowany poziom wiedzy z przedmiotów podstawy programowej sprawił, że w ramach projektu uczniowie uzupełniali swoje kompetencje, organicznie oddziałując na ich wzrost wśród kolegów i koleżanek. 

Cele
  1. Podniesienie poziomu kompetencji kluczowych uczniów, w tym osobistych i cyfrowych 
  2. Zwiększenie wiedzy uczniów z przedmiotów podstawy programowej oraz uzupełnienie braków wynikających z nauczania zdalnego 
  3. Zwiększenie efektywności działań kierowanych do uczniów o zmniejszonych szansach 
  4. Zwiększenie kompetencji zawodowych oraz kluczowych kadry szkoły 
  5. Podniesienie poziomu profesjonalizacji działań międzynarodowych i projektowych placówki
  6. Wdrożnie innowacji pedagogicznych oraz zwiększenie potencjału całej kadry dzięki szkoleniom wewnętrznym z wykorzystaniem wypracowanych materiałów 
  7. Wprowadzenie pracy w metodzie projektowej w działaniach w szkole 
  8. Podniesienie prestiżu placówki na arenie lokalnej, krajowej, międzynarodowej 
  9. Włączenie nowych narzędzi cyfrowych w działania w szkole 
  10. Zwiększenie wiedzy i zainteresowania projektami edukacyjnymi o charakterze europejskim 
  11. Zwiększenie stopnia integracji i jakości współpracy w grupie uczniów i kadry
Kurs przygotowawczy

Mobilność uczniów poprzedziły przygotowania, obligatoryjne, w tym:

  • 12 godzin przygotowania językowego z języka angielskiego i greckiego – uczniowie wzmocnili kompetencje z zakresu komunikowania się w języku angielskim, wrażania swoich opinii, polska młodzież nauczyła się podstaw języka greckiego i na odwrót greccy uczniowie poznali elementarne zwroty po polsku
  • 10 godzin pracy nad materiałami na potrzeby mobilności (przygotowanie prezentacja dla młodzieży z Grecji, opracowanie informacji do projektu)
  • 10 godz. – przygotowanie kulturowe i merytoryczne (podstawy przedsiębiorczości, geografia, historia, kultura, biologia Grecji, zajęcia na temat programu Erasmus+)
  • 5 godz. – przygotowanie pedagogiczne – głównym celem zajęć było zwiększenie motywacji i zachęcenie uczniów o zaangażowania w projekt
  • 3 godz. – przygotowanie organizacyjne – zorganizowano spotkanie, na którym omówiono zasady bezpieczeństwa podczas wyjazdu, uczniowie zapoznali się z harmonogramem i regulaminem wyjazdu

Celem zajęć było przygotowanie uczniów do mobilności, poszerzenie posiadanych kompetencji o raz wzrost pewności siebie przed zagranicznym wyjazdem. Przygotowanie miało również zwiększyć integrację miedzy uczestnikami.

Mobilność

Tematyką projektu był rozwój przedsiębiorczości na bazie potencjału regionalnego w Europie, w tym z uwzględnieniem zrównoważonego środowiska i odpowiedzialnych praktyk, a wśród efektów materialnych był poradnik skierowany do młodych przedsiębiorców w formie strony internetowej oraz inne materiały w formie broszur nawiązujące do tematyki przedsięwzięcia.

W trakcie kursu uczniowie poznali:

  • zasady tworzenia stron z wykorzystaniem WordPress,
  • zasady przygotowywania treści do Internetu w tym SEO,
  • zasady komunikacji na Facebooku,
  • narzędzie tworzenia materiałów graficznych – Canva.

Dodatkowo uczniowie poszerzyli i skumulowali wiedzę z:

  • podstaw przedsiębiorczości,
  • historii,
  • geografii,
  • WOS-u,
  • biologii
  • i historii sztuki,

wykorzystując różne źródła wiedzy.

Wśród metod wykorzystywanych podczas zajęć były:

wykłady, warsztaty, dyskusje, wywiady, zajęcia terenowe.

Rezultaty

Do rezultatów materialnych należą wypracowane przez młodzież strony internetowe, broszury, ulotka. Młodzież przygotowała poradniki skierowane do młodych przedsiębiorców, które stanowią zbiór wskazówek oraz dobrych praktyk w zakresie podejmowania oraz prowadzenia działalności gospodarczej, a także inne materiały dotyczące przedsiębiorczości oraz biznesu. W części merytorycznej poradnika znajdziemy opinie i uwagi przedsiębiorców, którzy postanowili podzielić się swoją wiedzą i doświadczeniem, a także przekazać informacje niezbędne do rozwoju każdego nowego pomysłu biznesowego

Rezultaty materialne można znaleźć na stronie internetowej: http://projekt.losochaczew.eu Rezultaty te stworzone zostały przez międzynarodowe grupy młodzieży, które współpracowały w celu osiągnięcia zamierzonych efektów. Międzynarodowa współpraca spowodowała, iż przygotowywane treści zostały opracowane po polsku, grecku oraz angielsku. Uczniowie podkreślają jak dumni są z wypracowanych efektów i chętnie dzielą się informacjami o programie, projekcie i mobilności podczas spotkań upowszechniających działania.

Relacje

Po relację z tego projektu , realizowanego przez Liceum Ogólnokształcące im. F. Chopina w Sochaczewie, zapraszamy na Facebooka.

Kursy i szkolenia

Partner: Olympus Education Services

Liczba uczestników: 2 nauczycieli, w tym koordynator projektu

Termin kursów: 30.09-09.10.2022

W ramach projektu 2 nauczycieli  uczestniczyło w 9 dniowym wyjeździe do Grecji w terminie 30.09-09.10.2022. Był on poświęcony podnoszeniu jakości działań projektowych  oraz wdrażaniu innowacji.

Kadra zwiększyła kompetencje kluczowe i zawodowe, zasób narzędzi , jak równierz metod pozwalających im realizować się zawodowo, podnosić jakość pracy i komunikacji z uczniami. Kluczowe znaczenie miał transfer wiedzy między placówką partnerską, a szkołą polską. Uczestniczy mobilności kadry rozwineli też swoje kompetencje zawodowe i osobiste, a także w zakresie współpracy międzynarodowej i organizacji projektów edukacyjnych z udziałem zagranicznych instytucji, wymienili doświadczenia, mieli możliwość obserwacji innych metod nauczania i wychowania młodzieży.

Przeprowadzone po mobilności szkolenie kadry w szkole pozwoliło na rozszerzenie wpływu projektu na kadrę, nie biorącą bezpośrednio udziału w projekcie. 

Project summary

International project – “Regional potential as an opportunity for young entrepreneurs. Educational mobility of the Secondary School of Fryderyk Chopin in Sochaczew. (No. 2021-1-PL01-KA122-SCH-000015797) was implemented by our school, using funds from European Union under the Erasmus + Program, School Education sector, co-financed for the amount of EUR 43,772.00. Group mobility of students was carried out in cooperation with the host school – Platon School in Katerini, Greece.

Two mobilities took place as part of the current project:

  1. Group mobility of students – departure of 26 students and 3 guardians-teachers from May 30 to June 10, 2022
  2. Staff departure as part of courses and training – departure of 2 teachers between September 30 and October 9, 2022

The project started on 01.12.2021 and lasted 12 months until 01.12.2022 

Funding: 44,126 EURO
Project financed by the European Union in the School Education sector of the Erasmus+ programme under Action 1 Mobility of pupils and school education staff (KA121-SCH)

Participant: 26 students + 3 teachers

Mobilty period: 30.05-10.06.2022

Visit preparatory: 08-11.04.2022, participants – School Principal and School Coordinator

About recruitment

The project participants were selected after recruitment. Recruitment for the project was preceded by an information campaign. Students willing to participate in the project had to submit an application, which the Committee assessed in accordance with the criteria:

  • average grade / last semester of study x 10
  • grade in English/last semester x 10
  • special achievements or involvement in volunteering – max 20
  • conduct grade/last semester x 5
  • criterion of reduced chances – max 20

Students with the highest scores were qualified to participate in the project and went on an international project to Greece.

The participants were 26 students and 3 supervisors. The project involved young people aged 15-18 from grades 2-3, from the following departments: journalism-media, law, medicine, management-tourism, polytechnic-language, polytechnic-IT, economic-administration. The varied level of knowledge in core curriculum subjects meant that, as part of the project, students supplemented their competences, organically influencing their growth among their peers.

Goals
  1. Raising the level of students’ key competences, including personal and digital ones
  2. Increasing students’ knowledge of core curriculum subjects and filling the gaps resulting from distance learning
  3. Increasing the effectiveness of activities targeted at students with reduced opportunities
  4. Increasing the professional competences of key school staff
  5. Increasing the level of professionalization of the facility’s international and project activities
  6. Implementation of pedagogical innovations and increasing the potential of the entire staff thanks to internal training using developed materials
  7. Introducing work in the project method in school activities
  8. Increasing the prestige of the facility on the local, national and international arena
  9. Incorporating new digital tools into school activities
  10. Increasing knowledge and interest in educational projects of a European nature
  11. Increasing the degree of integration and quality of cooperation among students and staff
A preparatory course

Students’ mobility was preceded by mandatory preparations, including:

  • 12 hours of linguistic preparation in English and Greek – students strengthened their competences in communicating in English and expressing their opinions, Polish youth learned the basics of the Greek language and, conversely, Greek students learned elementary phrases in Polish
  • 10 hours of work on materials for mobility (preparation of a presentation for young people from Greece, development of information for the project)
  • 10 hours – cultural and substantive preparation (basics of entrepreneurship, geography, history, culture, biology of Greece, classes on the Erasmus+ program)
  • 5 hours – pedagogical preparation – the main goal of the classes was to increase motivation and encourage students to get involved in the project
  • 3 hours – organizational preparation – a meeting was organized at which safety rules during the trip were discussed, students got acquainted with the schedule and regulations of the trip

The aim of the classes was to prepare students for mobility, expand their competences and increase self-confidence before going abroad. The preparation was also intended to increase integration between the participants.

Mobility

The subject of the project was the development of entrepreneurship based on regional potential in Europe, including taking into account sustainable environment and responsible practices, and among the material effects was a guide addressed to young entrepreneurs in the form of a website and other materials in the form of brochures referring to the subject of the project.

During the course, students learned about:

  • principles of creating websites using WordPress,
  • principles of preparing content for the Internet, including SEO,
  • rules of communication on Facebook,
  • tool for creating graphic materials – Canva.

Additionally, students expanded and accumulated knowledge of:

basics of entrepreneurship,
history,
geography,
WOS,
biology
and art history,

using various sources of knowledge.

The methods used during the classes included:

lectures, workshops, discussions, interviews, field activities.

Results

The material results include websites, brochures and leaflets developed by the youth. The youth prepared guides for young entrepreneurs, which constitute a collection of tips and good practices in starting and running a business, as well as other materials regarding entrepreneurship and business. The substantive part of the guide contains opinions and comments of entrepreneurs who decided to share their knowledge and experience, as well as provide information necessary for the development of each new business idea.

The material results can be found on the website: http://projekt.losochaczew.eu These results were created by international groups of youth who cooperated to achieve the intended effects. International cooperation resulted in the content being prepared in Polish, Greek and English. Students emphasize how proud they are of the achieved results and willingly share information about the program, project and mobility during meetings disseminating activities.

Cultural program

During time outside classes, students visited places important for tourism and the history of Greece, expanding their awareness of this beautiful country. During the program, they visited many places in Greece, including: they took a walk through the Enipeasa gorge and visited the charming island of Skiathos, known for its picturesque landscape. They had the opportunity to become familiar with the everyday life and culture of the Greeks through visits to the local market and nearby towns. During the trips, they learned a lot about Greek culture from the guides’ stories, as well as from their own observations.

Benefits of participating in the project

→ Wide development, going beyond the standard framework and providing the opportunity to explore knowledge of core curriculum subjects, use this knowledge in practice, and develop key competences, including personal, civic, social and cultural ones.

→ Increase in entrepreneurial and digital competences covered by the project.
→ Participation and growth in the same degree of competences and knowledge of young people with reduced educational opportunities, equalizing their opportunities, motivation and self-confidence.
→ The development of personal and social competences among students, disrupted by almost a year of remote or hybrid learning.
→ Increase in the competences of participating schools in the management of international projects
Relations

For a report on this project, implemented by the Secondary School of F. Chopin in Sochaczew, please visit Facebook.

COURSES AND TRAINING

Partner: Olympus Education Services
Number of participants: 2 teachers, including the project coordinator
Course dates: 30.09-09.10.2022

As part of the project, 2 teachers participated in a 9-day trip to Greece from September 30 to October 9, 2022. It was devoted to improving the quality of design activities and implementing innovations.

The staff has increased their key and professional competences, as well as the resources of tools and methods that allow them to pursue their professional careers and improve the quality of work and communication with students. The transfer of knowledge between the partner institution and the Polish school was of key importance. Participating staff mobility also developed their professional and personal competences, as well as in the field of international cooperation and organization of educational projects with the participation of foreign institutions, they exchanged experiences and had the opportunity to observe other methods of teaching and educating young people.

The staff training at the school carried out after the mobility allowed the project’s impact to be extended to staff who were not directly involved in the project.