Odrodzenie – uczyńmy człowieka wielkim znowu

wstęp

Renesans był czasem odrodzenia – epoką, w której człowiek powrócił do idei starożytności, gdzie człowiek znajdował się w epicentrum świata. Po stuleciach ciemności pojawiło się światło sztuki, nauki i odwagi do zadawania pytań. To właśnie wtedy narodził się humanizm – nurt, którego główną ideą było skupienie się na rozwoju, zdolnościach i emocjach. Ten sposób myślenia zapoczątkował proces, dzięki któremu zdefiniowano uniwersalność człowieka. Człowiek renesansu jest więc jednostką wszechstronną, podejmującą z pasją i kreatywnością działania na różnych polach – od nauki po sztukę. Jest symbolem otwartego umysłu i ciągłego dążenia do samorozwoju.

Leonardo da Vinci

Wczesne lata i narodziny ciekawości

Leonardo da Vinci urodził się w 1452 roku w Vinci. Od dzieciństwa wykazywał niezwykłą ciekawość świata – rysował, obserwował przyrodę i interesował się tym, jak wszystko działa. Chociaż nie uczęszczał do formalnej szkoły, rozwijał się niezależnie w wielu kierunkach.

Początki wszechstronności da Vinciego

Jako nastolatek kształcił się w studiu Verrocchia we Florencji. Tam nauczył się malarstwa, rzeźby, matematyki i precyzji. Zdał sobie sprawę, że artysta powinien być również badaczem. Już wtedy zaczął łączyć sztukę z nauką – co było charakterystyczne dla człowieka renesansu.

Kreatywność, badania i odkrycia

Przeprowadzając się do Mediolanu i Florencji, tworzył dzieła takie jak Ostatnia Wieczerza i Mona Lisa, ale także projektował maszyny, badał anatomię i naturę. Prowadził setki szkiców i notatek. Był nie tylko artystą, ale także wynalazcą i naukowcem – uosobieniem renesansowego ideału.

Dziedzictwo Leonarda

W ostatnich latach życia Leonardo pracował we Francji dla króla Franciszka I. Choć schorowany, nadal tworzył i rozmyślał. Zmarł w 1519 roku. Pozostawił po sobie nie tylko słynne obrazy, ale także wiedzę, która łączyła sztukę, naukę i technologię – wzorcowe cnoty tej epoki.

Osiągnięcia Leonardo

Michał Anioł buonarotti

Wprowadzenie i co doprowadziło go do zostania artystą
Pieta
Pietà

Michał Anioł Buonarroti jest często wymieniany jako jeden z najwybitniejszych przedstawicieli włoskiego renesansu. Zdolności twórcze Michała Anioła i opanowanie wielu dyscyplin artystycznych definiują go jako archetypowego człowieka renesansu. Jego prace, inspirowane modelami z klasycznej starożytności, wywarły trwały wpływ na sztukę zachodnią.

Urodził się w Caprese w rodzinie byłych drobnych bankierów. Od najmłodszych lat przejawiał talent artystyczny. To właśnie wtedy rozpoczął praktykę u znanych florenckich malarzy. Przedstawili oni młodego Michała Anioła władcom Florencji, gdzie jego talent został doceniony przez rodzinę Medyceuszy. Dzięki ich mecenatowi mógł rozwijać się w wielu dziedzinach sztuki.

Z nich wszystkich najważniejsza dla Michała Anioła była rzeźba. To właśnie od nich rozpoczął swoją karierę zawodową, tworząc takie dzieła jak „Bitwa Centaurów” czy „Madonna na schodach”. Zasłynął z takich arcydzieł jak „Pieta”, „Dawid” i „Mojżesz”, w których znakomicie połączył starożytne modele piękna z realistycznym przedstawieniem ludzkiej anatomii, osiągając uderzające rezultaty.

Choć nie uważał się za malarza, dziś znany jest również ze swoich osiągnięć malarskich. Do jego największych osiągnięć w tej dziedzinie należą freski w Kaplicy Sykstyńskiej, przedstawiające sceny z Księgi Rodzaju i Sądu Ostatecznego. To właśnie tam znajduje się słynny obraz „Stworzenie Adama” z początku bloga.

Sistine Chapel
Sistine Chapel

W późniejszym okresie życia zajął się również architekturą i poezją. Zaprojektował wygląd kopuły Bazyliki Świętego Piotra i Placu Kapitolińskiego, pracując nad kościołem aż do śmierci. Napisał również prawie 300 wierszy i sonetów na temat miłości i śmierci, wyrażając swoje osobiste doświadczenia i refleksje na ten temat.

St Peter's Basilica and Capitoline Square
St Peter's Basilica and Capitoline Square

Mikołaj Kopernik

Człowiek, który zmienił wszechświat

Za prawdziwego człowieka renesansu można też, bezapelacyjnie, uznać polskiego prawnika, duchownego i naukowca – Mikołaja Kopernika. Rozległa wiedza pozwoliła mu na pracę w zakresie wielu różnorodnych dziedzin. Jego największym osiągnięciem było dzieło „O obrotach sfer niebieskich”, w którym ogłosił teorię heliocentryczną. Poza tym był lekarzem, urzędnikiem, dyplomatą, doktorem prawa kanonicznego. Zajmował się też ekonomią, strategią wojskową, kartografią, filologią i fizyką.

Mikołaj Kopernik urodził się w 1473 r. w Toruniu. W mieście tym spędził młodość i odebrał pierwsze nauki, w szkole parafialnej kościoła św. Janów w Toruniu. Następnie kształcił się w Krakowie na Akademii Krakowskiej. Studiował także w Bolonii i Padwie. W międzyczasie otrzymał niższe święcenia oraz objął kanonię warmińską.

W swoim dorosłym życiu Mikołaj Kopernik zdobył doświadczenie w wielu dziedzinach. Pełnił urzędy takie jak administratora dóbr kapituły oraz administratora dóbr Olsztyna, komisarza Warmii, generalnego administratora biskupstwa warmińskiego i posła sejmiku warmińskiego. W trakcie wojny polsko-krzyżackiej 1519-1521 r. pełnił funkcje dyplomatyczne, a także zajmował się obroną zamków warmińskich. Prace badawcze prowadził głównie we Fromborku, gdzie przerobił basztę obronną na pracownię i obserwatorium astronomiczne. Był także cenionym ekonomistą i lekarzem, podczas wybuchu jednej z epidemii, zaproponował budowę rurociągu doprowadzającego świeżą wodę

Kopernik, tak jak włoscy twórcy renesansu i antyku, miał osobę, która wspierała jego działalność. Był nim jego wuj, biskup warmiński, Łukasz Watzenrod. Dzięki jego protekcji, rozpoczął studia w Krakowie. Powróciwszy z Italii towarzyszył mu w pracach dyplomatycznych, administracyjnych i sądowych.

Już za samą wszechstronność i eklektyzm, Kopernik był ceniony za życia. Także jego wiedza, pozwalała mu się wyróżnić. Nie bał się też wyłamać się z konwencji i podważyć zasad funkcjonowania otaczającego go świata. Dzięki swoim umiejętnością, erudycji i nowatorskiemu podejściu dokonał odkryć, które zmieniły postrzeganie wszechświata. Jego prace, chodź początkowo nie znalazły uznania w świecie, zainspirowały wielu naukowców do kolejnych badań. Zapamiętany został jako człowiek, który wstrzymał Słońce, a poruszył Ziemię, jednak oprócz rewolucyjnych odkryć naukowych, jego działalność miała istotny wpływ na życia zwykłych ludzi.

– „O obrotach sfer niebieskich” – teoria heliocentryczna
– prawo Kopernik-Gresham – gorszy pieniądz wypiera lepszy
– twierdzenie Kopernika -„Traktat o monetach”
– propozycja unifikacji systemu monetarnego -„Sposób bicia monet”

Podsumowanie

Biorąc pod uwagę osiągnięcia i zaangażowanie w samorozwój można założyć, że ludzie tej epoki wykonali ogromny skok w przyszłość. Ich przełomowe idee utorowały drogę do rozwoju w wielu gałęziach zarówno nauki, jak i sztuki, przyczyniając się do rozwoju przyszłych pokoleń.

twórcy - grupa italy5

Paweł Bodal
Kacper Brażuk
Natan Karasek

                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                             JJ         

Mateusz Piotrowski     
Lidia Steciuk