Co można zrobić, aby zachować czyste powietrze w Grecji? (grupa 5)

W celu pozyskiwania energii wykorzystuj odnawialne źródła energii. W domach można przestawić się na spalanie np. pestek po owocach lub warzywach. Do opału wykorzystać można też pelet. Zainstaluj panele słoneczne, które są bardzo dobrym sposobem pozyskania energii w Grecji ze względu na korzystne warunki świetlne.

Jak ty możesz pomóc?

  • Przerzuć się na rower, staraj nie poruszać się autem, w ostateczności skorzystaj z publicznych środków transportu. Grecja zachęca, aby szlaki górskie i nie tylko pokonywać rowerami.
  • Dobrym pomysłem będzie zamontowanie kolektorów słonecznych w domach, które będą ogrzewały wodę.
  • Unikaj spalania odpadów, wybieraj produkty przeznaczone do tego. szczególnie ważne jest by nie wykonywać tego w miejscach do tego nie przeznaczonych np. na łąkach czy w lasach gdyż możesz doprowadzić do zniszczenia siedlisk różnych rzadko występujących zwierząt czy też roślin.

Warto wspomnieć o inicjatywie podjętej w 2013 roku przez ludność Aten (będącej stolica Grecji) – Zielone inicjatywy w Atenach.

Pomimo trudnej sytuacji, w kraju pojawiają się oddolne inicjatywy, które mają na celu działanie na rzecz bardziej „utopijnej” przyszłości dla Grecji w Unii Europejskiej. Szczególny nacisk kładziony jest na ekoinnowacje, w dziedzinie których Grecja rozwija się bardzo szybko. 

Ozan Tekin – turecki dziennikarz i fotograf na stałe mieszkający w Malmo, przedstawia profile Nea Guinea, Open Ecology, Spithari i theSwitch – czterech projektów społecznościowych, skupiających się na zrównoważonym rozwoju, ekologii i organizacjach pozarządowych promujących ochronę środowiska.

Na terenie kraju działa wiele ekospołeczności, które skupiają się na zrównoważonym rozwoju, samowystarczalności i ochronie środowiska naturalnego zarówno w Atenach, jak i poza miastem.

Grupy w ramach ochrony środowiska:

  • organizują teoretyczne i praktyczne warsztaty o tematyce z bardzo szerokiego zakresu – od architektury zieleni, przez robienie mydła, aż po odnawialne źródła energii
  • opuszczają miasta i przenoszą się na przedmieścia Aten, tworząc nowe ekospołeczności
  • wymieniają poglądy na otwartej przestrzeni – taka procedura umożliwia prawdziwie demokratyczne podejmowanie decyzji i zapewnia lepsze rezultaty