Dieta wegańska

Dieta wegańska - po co i dlaczego?

Weganizm jest odmianą wegetarianizmu, która polega na spożywaniu wyłącznie żywności pochodzenia roślinnego. Oznacza to, że podstawą diety wegańskiej są przede wszystkim warzywa, owoce, rośliny strączkowe i ich przetwory, produkty zbożowe, tzw. pseudozboża, orzechy, migdały, nasiona, pestki i oleje roślinne. Sposób odżywiania wegan całkowicie wyklucza natomiast mięso, ryby i owoce morza, jaja, mleko oraz przetwory mleczne,
 a także miód. 

Dlaczego ludzie wybierają właśnie tą dietę?

Dieta wegańska wywodzi się od weganizmu, czyli stylu życia, którego celem jest wykluczenie wykorzystywania zwierząt, które wynika z produkcji żywności, odzieży czy kosmetyków. Nie jest to jednak główny powód, dla którego ludzie decydują się przejść na dietę wegańską. Zmiana sposobu odżywiania coraz częściej jest podyktowana troską o własne zdrowie.

Poniżej przedstawione zostały jedne z podstawowych powodów stosowania właśnie tej diety:

NIE PRZYCZYNISZ SIĘ DO CIERPIENIA ZWIERZĄT

Co roku hoduje się i zabija na mięso 50 mld zwierząt. Należy do tego jeszcze dodać rybołówstwo, czyli 1-3 bln ryb. To ogromna skala. Chyba mało już kto wierzy w bajki sprzedawane przez przemysł mięsny i mleczarski, w których krowy pasą się z cielakami na łące, świnki są szczęśliwe, a kury swobodnie biegają. Taki obraz ma nam ułatwić decyzje o zakupie mięsa i nabiału, których „produkcja” w rzeczywistości wiąże się z OKRUTNYM WYKORZYSTYWANIEM ZWIERZĄT. Często zwierzęta żyją w w warunkach nie przystosowanych do życia jakiejkolwiek istoty. W jednym boksie zwykle znajduje się zdecydowanie zbyt duża ilość zwierząt. Nie musimy przyczyniać się do tego okrucieństwa.

DBASZ O PLANETĘ
 I ŚRODOWISKO

Masowa hodowla zwierząt i niezrównoważone rybołówstwo mają ogromne konsekwencje dla planety. Zatruwamy Ziemię, niszczymy ją, a najprostszy krok, jaki możemy podjąć, aby pomóc planecie, to przejście na weganizm. Aby wykarmić 50 mld hodowanych zwierząt, trzeba wyprodukować dla nich paszę, co wiąże się z wycinką lasów pod uprawy na wielką skalę. Należy również wspomnieć, że gdybyśmy te rośliny przeznaczyli dla ludzi, to możliwe byłoby rozwiązanie problemu głodu na świecie. Przemysłowa hodowla zwierząt powoduje ogromną emisję dwutlenku węgla do atmosfery, a odchody z ferm zanieczyszczają grunty i wody. Nadmierne rybołówstwo prowadzi do wymierania ryb i powstawania martwych stref w morzach i oceanach. 

DLA ZDROWIA
 I DOBREGO SAMOPOCZUCIA

Zbilansowana dieta roślinna jest zdrowa dla wszystkich Rozsądna dieta roślinna zapewnia odpowiednią ilość białka i wszystkie niezbędne człowiekowi aminokwasy, jest bogata w witaminy i mikroelementy. W nowej piramidzie żywieniowej podstawę zbilansowanego sposobu odżywiania stanowią produkty pochodzenia roślinnego, a spożycie mięsa powinno być ograniczone do maksymalnie 0,5 kg tygodniowo. Jest wiele potwierdzonych informacji na temat negatywnego wpływu spożywania produktów odzwierzęcych na zdrowie. Wybierając weganizm, zmniejszamy o połowę ryzyko zachorowania na raka jelita grubego oraz chronimy się przed chorobami układu krwionośnego.

POZNASZ NOWE, CIEKAWE SMAKI 

Dieta wegańska to ogromny wybór smaków i różnorodność kolorów. Wybierając dietę roślinną, mamy spory wachlarz produktów, z których możemy korzystać, a producenci żywności w szybkim tempie wprowadzają nowy asortyment dla wegan. Na bazie ryżu, kasz, makaronów, warzyw, owoców, orzechów i pestek możemy wyczarować świetne dania. Mamy duży wybór napojów roślinnych od sojowego przez migdałowy, owsiany czy kokosowy. Powstało wiele zamienników mięsa takich jak seitan czy jackfuit, dzięki którym nie musimy wykluczać z naszego menu burgerów. Poza tym nawet tradycyjne dania można łatwo zmodyfikować i przygotować w wersji roślinnej. Poszukaj nowych przepisów, inspiruj się i gotuj, a zobaczysz, że dania wegańskie mogą być pyszne, zdrowe i kolorowe.

Suplementacja diety wegańskiej

Dieta wegańska jest zdrowa wtedy, gdy dba się o spożywanie produktów bogatych w wartości odżywcze. Dieta składająca się z produktów przetworzonych i wysokotłuszczowych, nie doda zdrowia, nawet jeśli będzie wegańska. W przypadku, gdy cierpisz na choroby przewlekłe albo jesteś w ciąży, przed zmianą sposobu odżywiania pamiętaj, aby skonsultować się z lekarzem lub z dietetykiem.

Unikanie białka zwierzęcego może wpłynąć na mniejsze spożywanie składników, które są potrzebne Twojemu organizmowi między innymi dla zdrowia zębów, kości i serca. Są to białko, wapń, cynk, żelazo, witamina B12 i D oraz kwasy tłuszczowe Omega-3.

Niektóre z tych składników możesz uzupełniać poprzez włączenie do jadłospisu specjalnych produktów pochodzenia roślinnego. Dla przykładu dobrym źródłem białka są orzechy, soja, fasola czy komosa ryżowa. W wapń bogate jest mleko sojowe, brokuły, jarmuż czy produkty wzmocnione wapniem. Żelazo znajdziesz w burakach, tofu, maśle orzechowym i szpinaku. Kwasy Omega-3 w siemieniu lnianym i olejach roślinnych. Natomiast witamina B12 występuje głównie w mięsie, dlatego na diecie wegańskiej należy spożywać ją w formie suplementu diety. Podobnie jest z witaminą D.