Wspólna przeszłość,
wspólna przyszłość
Litwa
2022-1-PL01-KA121-SCH-000055883
W roku 2023 roku LO im. F. Chopina w Sochaczewie zrealizowało projekt Erasmus+ numer 2022-1-PL01-KA121-SCH-000055883 w ramach przyznanej akredytacji, sektor Edukacja Szkolna. W ramach tego projektu zrealizowano dwie mobilności:
- wiosenną na Litwę
- jesienną do Grecji
W projekcie udział wzięło łącznie 42 uczniów oraz 5 nauczycieli-opiekunów z LO Chopin w Sochaczewie. Uczestników do udziału w projekcie wyłoniono na drodze rekrutacji, a przed mobilnościami odbywały się zajęcia przygotowawcze.
Celem głównym projektu było wzmocnienie kompetencji kluczowych uczniów w obszarze cyfrowym, językowym, kulturowym i społecznym oraz w zakresie rozumienia i tworzenia informacji. A ponadto:
- Wsparcie dla uczniów o zmniejszonych szansach
- Zwiększenie atrakcyjności oferty edukacyjnej szkoły
- Zwiększanie kompetencji kadry pedagogicznej oraz areału narzędzi i metod w szkole
- Podnoszenie europejskiego wymiaru działań szkoły i jej prestiżu lokalnie i międzynarodowo
Uczniowie rozwijali m.in umiejętności komunikacyjno- społeczne, uczestnicząc w różnorodnych aktywnościach. Ponadto odbyły się zajęcia merytoryczne i językowe, rozwijające umiejętności komunikowania się w języku angielskim.
Finansowanie: 70 210 EURO
Projekt finansowany przez Unię Europejską w sektorze Edukacja szkolna programu Erasmus+ w ramach Akcji 1 Mobilność uczniów i kadry edukacji szkolnej (KA121-SCH)
Udział w projekcie był bezpłatny dla wszystkich zakwalifikowanych uczniów, a koszty zostały pokryte ze środków finansowych Unii Europejskiej.
Podsumowanie Projektu
Międzynarodowy projekt – „Wspólna przeszłość, wspólna przyszłość” (2022-1-PL01-KA121-SCH-000055883) został zrealizowany przez naszą szkołę, korzystając ze środków z Unii Europejskiej w ramach Programu Erasmus +, sektor Edukacja Szkolna . Projekt pod tym tytułem był realizowany przy współpracy z Jašiūnai Mykolas Balinskis Gymnasium w Jašiūnų, które było szkołą przyjmującą i partnerem w projekcie.
o REkrutacji
Grupowa mobilność odbyła się w dniach 10 do 19 maja 2023 roku. Do projektu zakwalifikowanych zostało 15 uczniów i uczennic z klas II i III liceum, w wieku 16-17 lat, którzy zostali wybrani w drodze rekrutacji z uwzględnieniem różnych kryteriów, takich jak średnia ocen za ostatni zakończony semestr nauki, ocena z języka angielskiego za ostatni zakończony semestr nauki, ocena z zachowania za ostatni zakończony semestr nauki, kryterium zmniejszonych szans (zła sytuacja ekonomiczna, niepełna rodzina, rodzina wielodzietna, niepełnosprawność, orzeczenie o kształceniu specjalnym, utrudniony dostęp do edukacji etc.), a także aktywna postawa w życiu szkolnym w ostatnim roku kalendarzowym (udział z sukcesami w konkursach, olimpiadach, działalność w samorządach, organizacja wydarzeń szkolnych, wolontariat, działania patriotyczne i skierowane do społeczności lokalnej itp.) Oprócz uczniów, w mobilności udział wzięło także 2 nauczycieli-opiekunów.
Cele
Tematyka projektu skupiała się na poszukiwaniu wspólnych elementów w historii dwóch narodów – Polaków i Litwinów. W trakcie zajęć w szkole uczniowie uczestniczyli w różnorodnych lekcjach tematycznych, w tym między innymi w tych, które przybliżały mitologię litewską, przedstawiając lokalne bóstwa i bogów. Pracując w grupach, uczniowie opisywali wybrane przez siebie postacie mitologiczne. Ponadto, w ramach projektu, poszerzyli swoją wiedzę z zakresu nauk społecznych, historii, literatury, kultury, wiedzy o społeczeństwie, historii sztuki oraz geografii i biologii.
Celem tego projektu, jest przede wszystkim podniesienie poziomu kompetencji kluczowych i wiedzy uczniów. Uczestnicy projektu mieli okazję udoskonalić swoje kompetencje cyfrowe przy poznawaniu zasad tworzenia stron w systemie WordPress, przygotowania treści do strony internetowej zgodnie z wymogami SEO, jak i komunikacji w mediach społecznościowych (Facebook) oraz tworzenia materiałów graficznych w programie Canva.
Rezultaty
Podczas zajęć warsztatowych uczestnicy doskonalili swoje kompetencje cyfrowe, poznając zasady tworzenia stron w narzędziu WordPress oraz przygotowując treści na stronę internetową zgodnie z wymogami SEO. Ćwiczyli także komunikację w mediach społecznościowych, takich jak Facebook, oraz tworzyli materiały graficzne przy użyciu programu Canva. Uczniowie wykorzystywali zdobytą wiedzę do tworzenia blogów i broszur. Dyskutowali również o zebranych i przygotowanych materiałach, które powstały w trzech językach: polskim, angielskim i litewskim.
Podczas zajęć terenowych uczniowie gromadzili informacje i materiały graficzne, które następnie wykorzystywali w pracy nad projektem. Zajęcia odbyły się między innymi w Wilnie, gdzie uczestnicy odwiedzili najważniejsze zabytki miasta i zbierali informacje o znanych osobistościach i ich twórczości.
Program kulturowy
W ramach realizacji programu kulturowego, uczestnicy udali się na rejs po jeziorze Galve, aby dotrzeć do zrekonstruowanego zamku w Trokach, dawnej siedziby Wielkiego Księcia Litewskiego Witolda. Z zamku w Trokach, położonego na wyspie, podziwiali klasycystyczny pałac hrabiego Józefa Tyszkiewicza, wybudowany w 1902 roku, znajdujący się po drugiej stronie jeziora. Zwiedzili także ruiny zabudowań Republiki Pawłowskiej, niezależnego mini państwa z lat 1767-1795, oraz dworek w Wilkiszkach. W ramach programu kulturowego odbyła się również wycieczka do rodzinnego pałacu Michała Balińskiego, patrona szkoły partnerskiej.
Ponadto w czasie wolnym, uczniowie brali udział w różnorodnych zajęciach integracyjnych i animacjach. Czas upływał na wspólnych konwersacjach, zabawach i… tańcach. Odbyło się także ognisko z litewskimi uczniami.
Zobacz rezultaty
Promocja i Upowszechnianie
W ramach promocji europejskich projektów edukacyjnych realizowanych przez LO Chopina, w szkole został zorganizowany dzień grecko-litewski (w minionym roku szkolnym 2022/2023 w szkole realizowane były dwa europejskie projekty: litewski „Wspólna przeszłość, wspólna przyszłość” z programu Erasmus Plus oraz grecki „Wolontariat bez granic” w ramach programu POWER). Celem tej wyjątkowej uroczystości było zapoznanie uczniów szkoły z ideą projektów i zachęcenie do uczestnictwa w tego typu działaniach poprzez m.in przybliżenie kultury Grecji i Litwy i relacji uczniów, którzy uczestniczyli w projektach. Materiał z tego wydarzenia można obejrzeć tutaj:
Ponadto Dyrektor Szkoły, Pan Dariusz Miłkowski wraz z uczennicami, wystąpili w lokalnym radio, udzielając wywiadu na temat realizowanych przez szkołę projektów. Podczas wywiadu, krótko opowiedział o finansowaniu oraz o innych projektach, w których szkoła brała udział i tych, do których ma zamiar przystąpić w przyszłości. Podkreślono także, jak duże korzyści uczniowie czerpią z uczestnictwa w międzynarodowych projektach edukacyjnych.
Podsumowując, projekt „„Wspólna przeszłość, wspólna przyszłość” (2022-1-PL01-KA121-SCH-000055883) był pełen inspiracji i niezapomnianych wrażeń dla uczestników. Dzięki zaangażowaniu uczniów i nauczycieli, udało się zrealizować cele główne i szczegółowe projektu, rozwijając kompetencje uczestników, poszerzając ich wiedzę z różnych dziedzin oraz współpracy międzykulturowej. Projekt ten stanowił także znakomity przykład skutecznej współpracy między szkołami oraz umożliwił uczestnikom odkrycie piękna Litwy i jej kultury oraz lepiej zrozumiec historie i torzsamość obu krajów.
Relacje
Po relacje z projektów europejskich, realizowanych przez Liceum Ogólnokształcące im. F. Chopina w Sochaczewie, zapraszamy na Facebooka.
Kursy i Szkolenia
Partner: Olympus Education Services
Liczba uczestników: 5 nauczycieli
Termin kursów: 18-26.09.2023
Nazwa kursu: New technology in increasing efficiency for general education and in promoting and disseminating results
Nauczyciele poznali nowoczesne narzędzia cyfrowe wspierające efektywność nauczania oraz metody skutecznej promocji i upowszechniania rezultatów edukacyjnych. Uczestniczyli w warsztatach z wykorzystania platform e-learningowych, aplikacji interaktywnych oraz narzędzi do analizy postępów uczniów. Uczyli się także tworzenia atrakcyjnych materiałów multimedialnych, prowadzenia kampanii informacyjnych w mediach społecznościowych i zarządzania stronami internetowymi. Dzięki kursowi nauczyciele nabyli umiejętności efektywnego wykorzystywania technologii w edukacji oraz lepszego upowszechniania wyników projektów szkolnych.
In 2023, the Secondary School of F. Chopina in Sochaczew implemented the Erasmus+ project number 2022-1-PL01-KA121-SCH-000055883 as part of the granted accreditation, School Education sector. Two mobilities were carried out as part of this project:
- spring to Lithuania
- to Greece in autumn
A total of 42 students and 5 teachers-guardians from the Chopin Secondary School in Sochaczew took part in the project. Participants to participate in the project were selected through recruitment, and preparatory classes were held before the mobilities.
The main goal of the project was to strengthen students’ key competences in the digital, linguistic, cultural and social areas, as well as in understanding and creating information. And moreover:
- Support for students with reduced opportunities
- Increasing the attractiveness of the school’s educational offer
- Increasing the competences of teaching staff and the range of tools and methods at school
- Raising the European dimension of the school’s activities and its prestige locally and internationally
Students developed, among others, communication and social skills by participating in various activities. In addition, substantive and language classes were held to develop communication skills in English.
Funding: 70 210 EURO
Project financed by the European Union in the School Education sector of the Erasmus+ programme under Action 1 Mobility of pupils and school education staff (KA121-SCH)
Participation in the project was free of charge for all qualified students, and the costs were covered by European Union funds.
Summary of the project
The international project – “Common past, common future” (2022-1-PL01-KA121-SCH-000055883) was implemented by our school, using funds from the European Union under the Erasmus + Program, School Education sector. The project under this title was carried out in cooperation with Jašiūnai Mykolas Balinskis Gymnasium in Jašiūnų, which was the host school and partner in the project.
ABOUT RECRUITMENT
The group mobility took place from May 10 to May 19, 2023. 15 students from the second and third grades of high school, aged 16-17, were qualified for the project. They were selected through recruitment taking into account various criteria, such as the average grade for the last completed semester of study, the grade in English for the last completed semester. semester of study, grade for conduct for the last completed semester of study, criterion of reduced opportunities (bad economic situation, single-parent family, large family, disability, decision on special education, difficult access to education, etc.), as well as an active attitude in school life in the last calendar year (successful participation in competitions, olympiads, activities in local governments, organization of school events, volunteering, patriotic activities and activities aimed at the local community, etc.) In addition to the students, two teachers-guardians also took part in the mobility.
goals
The project focused on searching for common elements in the history of two nations – Poles and Lithuanians. During classes at school, students participated in various thematic lessons, including those that introduced Lithuanian mythology, presenting local deities and gods. Working in groups, students described mythological characters of their choice. Moreover, as part of the project, they expanded their knowledge in the field of social sciences, history, literature, culture, social studies, art history, geography and biology.
The aim of this project is primarily to increase the level of key competences and knowledge of students. Project participants had the opportunity to improve their digital competences by learning the principles of creating websites in WordPress, preparing website content in accordance with SEO requirements, as well as communicating in social media (Facebook) and creating graphic materials in Canva.
Results
During the workshops, participants improved their digital competences, learning the principles of creating websites in WordPress and preparing content for the website in accordance with SEO requirements. They also practiced communicating on social media such as Facebook and created graphic materials using Canva. Students used their knowledge to create blogs and brochures. They also discussed the collected and prepared materials, which were created in three languages: Polish, English and Lithuanian.
During field activities, students collected information and graphic materials, which they then used to work on the project. The classes took place, among others, in Vilnius, where participants visited the most important monuments of the city and collected information about famous people and their works.
Cultural program
As part of the cultural program, participants went on a cruise on Lake Galve to reach the reconstructed castle in Trakai, the former seat of Vytautas, Grand Duke of Lithuania. From the castle in Trakai, located on an island, they admired the classicist palace of Count Józef Tyszkiewicz, built in 1902, located on the other side of the lake. They also visited the ruins of the buildings of the Republic of Pavlov, an independent mini-state from 1767-1795, and the manor house in Wilkiszki. The cultural program also included a trip to the family palace of Michał Baliński, patron of the partner school.
Moreover, in their free time, students took part in various integration activities and animations. The time passed in common conversations, games and… dancing. There was also a bonfire with Lithuanian students.
See the results
Promotion and Dissemination
As part of the promotion of European educational projects implemented by LO Chopina, the school organized a Greek-Lithuanian day (in the past school year 2022/2023, two European projects were implemented at the school: the Lithuanian “Common Past, Common Future” from the Erasmus Plus program and the Greek “Common Past, Common Future” “Volunteering without borders” under the POWER program). The aim of this unique celebration was to familiarize school students with the idea of projects and encourage them to participate in this type of activities by, among others, introducing the culture of Greece and Lithuania and the accounts of students who participated in the projects. Footage from this event can be viewed here:
Ponadto Dyrektor Szkoły, Pan Dariusz Miłkowski wraz z uczennicami, wystąpili w lokalnym radio, udzielając wywiadu na temat realizowanych przez szkołę projektów. Podczas wywiadu, krótko opowiedział o finansowaniu oraz o innych projektach, w których szkoła brała udział i tych, do których ma zamiar przystąpić w przyszłości. Podkreślono także, jak duże korzyści uczniowie czerpią z uczestnictwa w międzynarodowych projektach edukacyjnych.
To sum up, the project “Common past, common future” (2022-1-PL01-KA121-SCH-000055883) was full of inspiration and unforgettable impressions for the participants. Thanks to the involvement of students and teachers, the main and specific goals of the project were achieved, developing the participants’ competences, expanding their knowledge in various fields and intercultural cooperation. This project was also an excellent example of effective cooperation between schools and allowed participants to discover the beauty of Lithuania and its culture and better understand the history and identity of both countries.
Relations
For reports from European projects implemented by the Secondary School of F. Chopin in Sochaczew, please visit Facebook.
Courses and training
Partner: Olympus Education Services
Number of participants: 5 teachers
Course dates: 18-26.09.2023
Course name: New technology in increasing efficiency for general education and in promoting and disseminating results
Teachers learned about modern digital tools supporting teaching efficiency and methods for effective promotion and dissemination of educational results. They participated in workshops on the use of e-learning platforms, interactive applications and tools for analyzing student progress. They also learned how to create attractive multimedia materials, conduct information campaigns in social media and manage websites. Thanks to the course, teachers acquired skills in effective use of technology in education and better dissemination of school project results.